Letní tábor 2024 Téma - Offline tábor LOGOBLOX

27.06.2024

Náš jedinečný logopedický tábor zaměřený na nápravu plynulosti řeči má za sebou již třetí ročník. Logopedické tábory ale jinak pořádáme už 20 let. Tábor zaměřený na koktavost se každoročně koná v červnu před koncem školního roku na Ramzové v Jeseníkách. 
 

Účastníky tábora jsou především děti i dospělí s problémy s plynulostí řeči. S dětmi jezdí i rodiče, jako doprovod. 

Tábor opět dopadl nad očekávání skvěle. Díky jedinečné symbióze táborového týmu a báječných táborníků se podařilo vytvořit příjemnou atmosféru. Vedoucími tábora byli naši logopedi, psycholog a zdravotník. 

Každý rok přicházíme s novým tématem. Letošním téma jsme zvolili expedici do světa jedné velké digitální hry. Cílem bylo dětem ukázat, že hry, které často hrají na PC, telefonech a podobně, se dají hrát i venku v lese a na čerstvém vzduchu a mohou být mnohem zábavnější. Třena obyčejný fotbal. Snažili jsme se touto cestou v dětech probudit opět zájem hrát hry venku a máme za to, že se nám to podařilo.První den jsme táborníky "naskenovali" ve skenerovně, aby se ráno probudili ve virtuálním světě nerozeznatelném od reality. 

Ocitli se ve hře nazvané LOGOBLOX. Táborníkům, zejména těm menším, jsme vysvětlili, že i zde mají jen jeden život 🙂 Ocitli se ve hře, kterou jsme nazvali LOGOBLOX. V průběhu tábora si zahráli mnoho her, které jsme vytvořili podle her, které znají z mobilů. Získávali body a na konci tábora si mohli za vydělané body zakoupit mnoho odměn. 

Táborníci si zahráli například hry Angry Birds, Jen počkej zajíci, Roblox, Fortnite a mnoho dalších.


Celý tábor navíc prolínala jedna zajímavá hra, kterou jsme vymysleli dle vzoru Pokémonů. Nazvali jsme ji pracovné "Logémoni". Táborníkům jsme vytvořili jejich vlastní kartičky ve stylu sběratelských fotbalových nebo pokémonových karet. Kartičky jsme pomíchali a denně dávali táborníkům jen několik kusů. Vzájemně se tedy kartičky vyměňovali "trejdili" s cílem mít na konci tábora celou postupku, tedy všechny táborníky jednotlivě. Navíc mezi kartami byly i vzácnější kousky, jako vedoucí a nejvzácnější byla karta pana ředitele hotelu.Díky této hře vznikalo obrovské množství komunikačních situací. Každý se při "trejdění" vlastně "musel" bavit s každým, aby si vyměnil všechny karty. Postupky nakonec měli všichni a tím vznikla také krásná vzpomínka na památku. 

Protože se ale jednalo o tábor, kdy se potkává zážitek s terapií, měli den rozdělený vždy na dvě poloviny. Jedna polovina byla terapeutická a druhá herní. Ve skutečnosti se, ale terapie prolínala všemi aktivitami po celý den, i když třeba nepřímo. Například při hře Logémoni měli za úkol táborníci používat techniky plynulosti řeči při "trejdění". My logopedi jsme na to dohlíželi. Účastníci si tím trénovali techniky naučené v ordinacích v praxi. Tím se daří fixovat plynulost řeči nejlépe.

Táborníci denně procvičovali plynulost řeči s logopedy a psycholožkou a díky intenzivní terapii po dobu celého týdne byly vidět znatelné pokroky nejen v přístupu ke komunikaci, jako takové, ale i přímo v plynulosti řeči. Děkujeme všem účastníkům za krásně strávený společný čas a zážitky a přejeme všem krásné léto.