POKLAD BORNEA  - Společenská hra  

19.06.2023

Úvodem
Přibližně před třemi roky se zrodil nápad vytvořit deskovou hru, která bude napínavá, akční, zábavná a zároveň se zajímavým přesahem- poznáním skutečných krás a tajemství ostrova Borneo. Vývoj hry byl plný výzev, poznání, vzestupů, pádů, náhod, štěstí, krizí, nadějí a potkávání těch správných lidí v pravou chvíli. Aktuálně je hra konečně hotová.

O čem hra je?

Hráči prochází junglí na ostrově Borneo, kde na ně čekají různé nástrahy. Díky osudovým kartičkám, které jsou součástí hry, vzniká pokaždé trochu jiný příběh a navíc se hráči dozvídají o Borneu spoustu skutečných zajímavostí. Cílem hry je objevit chrám ukrytý hluboko v pralese, vzít magické perly a přinést je šamanovi, který čeká na konci cesty. Jen díky těmto vzácným a kouzelným perlám může totiž šaman ochránit přírodu ostrova Borneo před nebezpečím (před prospěcháři těžící pralesní bohatství). Ale pozor! Hráči se snaží o perly vzájemně připravit. Tím se dobrodružství v průběhu hry stále dynamicky stupňuje. Odměnou pro hráče je nejen pocit, že napomohl vítězství dobra nad zlem, ale také jedno, i to nejtajnější, přání, které mu šaman pomůže splnit.

Pro koho je hra určená?

Hru si užijí všichni, kdo mají dobrodružnou povahu, lásku k přírodě a chtějí se dozvědět něco nového o jednom z nejzajímavějších a nejtajemnějších míst naší planety, o Borneu. Hra je koncipována pro 2 až 4 hráče. Horní hranice věku není omezena. Je zajímavé pozorovat, jak hra zabaví a vtáhne do děje všechny, bez ohledu na věk. Nejmladšímu hráči, který si hru užíval, bylo pět let. 

Čím je hra nová, originální?

 Hra je originální nejen svým provedením, ale především myšlenkou. Celý příběh totiž nespěje k obvyklému materiálnímu cíli, který hráči zajistí bohatství nebo výhru na body. Hráči v průběhu hry dojdou k poznání, že největším pokladem je zachování jedinečné bornejské přírody. Hra má tedy také ekologický podtext. Získáním pokladu, totiž může hráč pomoci zachránit prales Bornea před zničením. Ale ani samotní hráči, kterým se podaří perlu přinést, nepřijdou zkrátka. Položí prst na šamanovu hůl a mohou si přát jakékoliv přání. To jim šaman za odměnu pomůže splnit.

Hra je plná nových a neokoukaných prvků, které nenajdete na žádné jiné deskové hře. Celou hru jsem ručně ilustroval, aby zcela odpovídala představě. Snad se Vám budou obrázky líbit. 

Je hra o náhodě nebo i o strategii?

Součástí hry jsou hrací karty, díky kterým může hráč výrazně ovlivnit vývoj hry. Záleží na každém hráči, jakou zvolí strategii svého postupu. Hra se hraje s kostkou, takže náhoda (osud) má nezastupitelnou roli také. 

Jak a proč hra vznikla? 

Na začátku všeho byl můj zájem o přírodu a hledání cest, jak ji pomoci. Jak víme, vše souvisí se vším. V této moderní době zvláště. To, co se děje na druhé straně planety, můžeme ovlivnit i my, tady ve střední Evropě. Pozitivně, ale i negativně. Například přírodu na Borneu ovlivňujeme tím, že kupujeme výrobky z palmového oleje. Ale to je už na delší vyprávění.  Hra tedy zábavnou formou informuje o nekonečně nádherné, křehké a vzácné přírodě na Borneu. Samotné poznání je totiž vždy prvním krokem změny. Každý můžeme ovlivnit, třeba i malým, zdánlivě bezvýznamným činem, velkou věc. 

Proč právě Borneo?

Borneo je jedno z nejzajímavějších míst na naší planetě. Málo kdo ví, že je to třetí největší ostrov na zemi. Svou rozlohou se vyrovná ploše Francie a Německa dohromady. Najdeme ho v jihovýchodní Asii. Celý ostrov má mnoho NEJ. Nachází se tam například nejstarší prales na Zemi, plný bohaté škály jedinečných druhů živočichů a rostlin, které jinde na zemi nenajdeme. Měly totiž možnost vyvíjet se po dobu 200 miliónů let v téměř neměnném prostředí. Žijí zde například naši bratranci, orangutani, se kterými sdílíme až 97% genů. Všichni jsme tedy z 97% orangutani. :) Rostou tam největší listnaté stromy na světě, do výšky až sto metrů a mnoho dalších zajímavostí. Celý ostrov skýtá obrovské množství jedinečných, především přírodních, krás. Klid a nádheru tohoto ostrova narušil až člověk, který od padesátých let dvacátého století vykácel již 80% plochy deštného pralesa z ostrova, aby tam vysázel plantáže palmy olejné a dřevo z vykácených vzácných stromů rozprodal. Naštěstí jsou na světě hrdinové, kterým není tato nevratná situace lhostejná a ostrovu pomáhají. Těmito pomocníky můžeme být i my všichni a to například tím, když se o Borneu něco dozvíme a budeme o něm mluvit s lidmi kolem nás.    

Jak se při hře dozvíte něco o Borneu?

Celá hra se odehrává na hrací ploše, která již v ilustracích obsahuje prvky z bornejské jungle. Při hře si hráči berou kartičky s osudem, který vždy vychází z opravdových skutečností a zajímavostí ostrova. Například, když si hráč vytáhne kartu, kdy vstupuje na území Dajáků, pozná tím opravdové místní domorodce a jejich zvyky. Takto při hře poznávají hráči především místní jedinečnou faunu a flóru. Tímto způsobem se postupně hráč dozví o jedinečných živočiších, rostlinách a dalších zajímavostech Bornea. Součástí balení je i ilustrovaná kniha plná těch nejzajímavějších informací o přírodním bohatství Bornea.  

Co v krabici vše najdeme?

V krabici najdeme poměrně velikou ručně ilustrovanou hrací plochu velikosti A1, mnoho hracích kartiček, vloženou knihu s návodem a zajímavostmi o Borneu, které se z větší části objevují i ve hře, figurky, perly, a hrací kostku.

Kdo se nebojí může do pralesa.

Hodně štěstí na cestě za pokladem!

Hru můžete již pořídit v několika obchodech nebo na e-shopu zde: