Zimní tábor 2024 Téma - Vynálezci v utajení

15.02.2024

Termín akce 25.2. - 2.3.2024

Táborníci přijeli na tajnou vynálezeckou základnu ukrytou hluboko v Jesenických horách na Ramzové. Nenápadná kamufláž tajné základny je hotel Andromeda. Na této základně se provádí spoustu tajných kosmických projektů a vynálezů, které bývají využity pro záchranu světa.

Vynálezci byli rozděleni do týmů a v průběhu tábora pracovali na několika společných projektech. Výsledky byly posuzovány nezávislou odbornou komisí a vítězné projekty odměněny. 

Našim výzkumníkům se podařilo například stvořit multifunkčního záchranného rovera, auto na vzduchový pohon nebo rekordně dlouho se točící káču? 

První večer proběhla přednáška o vesmíru a zejména o Marsu. Výzkumníci se o této zajímavé planetě dozvěděli mnoho nejnovějších zajímavostí. Například, že na Marsu byly oceány vody, kam voda zmizela, jak by tam mohl přežít člověk, jak dlouho na Mars letí raketa a jak dlouho to trvá světlu (pro zajímavost, raketě to trvá šest měsíců, světlu tři minuty). Dozvěděli se, jak je Mars veliký, jaké má měsíce, kolik tam máme roverů, co zkoumají, jak tam přistávaly a mnoho dalších zajímavostí. Následně se mohli na Mars podívat naším unikátním vysokofunkčním teleskopem. Současně si výzkumníci vyslechli přednášku o galaxii Andromedě, na kterou se mohli podívat také. Protože byly ideální pozorovací podmínky a mraky se večer rozestoupily, byl vidět Mars i Andromeda velice zřetelně. 

První den dopoledne se výzkumníci vydali na lyže. V Ostružné jsme našli zbytky sněhu a ještě stihli kopec několikrát sjet, než docela roztál. Odpoledne si výzkumníci procvičili těla, komunikační schopnosti s našimi specialisty v oboru logopedie a fyzioterapie. 

Večer pokračoval odborný program na téma Mars. Od vesmírné agentury dostali výzkumníci důležitý a tajný úkol - zachránit Mars od zlounského robota, který na Marsu vyřazuje z provozu naše pozemské výzkumné rovery. 

Úkol zněl: vyrobit dva robotické rovery s několika funkcemi. Proniknout do základny robota. V první místnosti plné bezpečnostních kamer odvést jejich pozornost. Toho mají docílit točící se káčou, jež odvede pozornost kamer, aby se mohly rovery proplížit do další místnosti. Tam na rovery čeká několik laserů, které tuto místnost hlídají. Vypnout lasery jde jedině tak, že vytvoří malé vozítko na vzduchový pohon, který pod lasery podjede a na konci vypne jejich funkci. Pokud se roverům podaří přijet až do místnosti, kde je zlounský robot, mají za úkol najít vypínač, kterým robota vyřadí z provozu. Robot je schovaný v bedně, kde se nabíjí. Pokud ale robota vyruší, z bedny vyjede. V takovém případě se rovery musí s robotem utkat a přemoc jej fyzicky, pomocí obraných funkcí na roverech. Pokud se roverům podaří robota vyřadit z provozu, bude Mars zachráněn a naše pozemská vozítka mohou nadále nerušeně provádět průzkumné úkoly, jako dřív. 

Výzkumníci s úkolem souhlasili a začali hned na projektu společně pracovat.


Druhý den se vydali naši výzkumníci na výpravu na kopec Šerák, kde bylo spoustu přírodního sněhu. 

Odpoledne opět procvičili komunikaci a tělo. Večer vyráběli ultralehkou káču z kosmických materiálů. Káča měla za úkol zabavit kamery zlounského robota na Marsu, aby mohli nerušeně projet naše rovery hlouběji do jeho základny. Nejdéle se točící káča byla vybrána pro let na Mars. 

Další den se vydali výzkumníci do města Jeseník na hvězdárnu. Tam proběhla odborná přednáška o vesmíru. 

Večer, obohaceni o aktuální informace o vesmíru, zahájili výrobu záchranných roverů. Rovery měly mít několik zadaných funkcí, jako rameno s magnetem na sbírání železných předmětů, ochranný štít, rameno s hřebíkem pro propichování balónků a nějakou obranou funkci - u všech vyhrála demoliční koule. 

Další den večer výzkumníci vytvářeli další část projektu záchrany Marsu. Vytvořili superlehké vozítko, které mělo za úkol projet pod lasery a vypnout je pro průjezd velkých záchranných roverů.  


Poslední večer byla nainstalována imitace prostředí základny zlounského robota a došlo na finální konfrontaci roverů s robotem. Na výsledek se můžete podívat níže na video. 

Protože dobro opět vyhrálo nad zlem, všichni byli odměněni diplomem a drobnými cenami na památku. 

Finální experiment - testování roverů v základně zlounského mimozemského robota. Jak to dopadlo? Mrkněte ve videu :)